Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Üste Çık
Hakkımızda

Kahve Satın Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Faktörler

Çekirdek kahve satın alacağımız zaman bizi en çok korkutan terimlerden biri olan asidite, aslında en yanlış bilinen kavramdır. Asiditenin acılık ya da midenizde olan asidik his ile pek bir alakası yoktur. Asidite aslında satın aldığınız kahvenizin sıradan olmasını önler. Kahvenizdeki canlılık ve berraklık olarakta tanımlayabilirsiniz. Asiditeyi kahve dışında örnek vermek gerekirse yeşil elmayı ısırdığınızda ya da limonlu suyu içtiğinizde oluşan his gibi düşünebilirsiniz. Tabi satın aldığınız kahve çekirdeklerinim asidite oranı çok yüksek ise rahatsız edici olabilir ve kahvenizde ekşi bir tat oluşur.Eğer kahve satın alırken asidik tatlara özen gösteriyorsanız Sage Kenya AA tam size göre bir tercih olacaktır.

Kahve Çekirdeklerinde Gövde:

Satın alacağınız kahve çekirdeklerinin gövdesi aslında kahvenizin yoğunluğu ve beraberinde getirdiği kompleksitesidir. Örnek olarak yağlı ve yağsız süt arasındaki farkı düşünebilirsiniz. Tabi bu kahve çekirdeği satın alırken daha da çok varyasyon demek. Az kavrulmuş kahve çekirdeklerinin ya da koyu kavrulmuş kahve çekirdeklerinin gövdesi daha azdır. Ancak kahve çekirdeğinin tipi de kahvenin gövdesini etkileyen ayrı bir etkendir.Kısacası bir kahve çekirdeğinin gövdeli ya da ağır gövdeli olarak nitelendirilmesi o kahve çekirdeğinin yoğun bir tada sahip olduğu anlamına gelir.Satın alacağınız çekirdek kahvenizin yoğun gövdeli olmasını tercih ederseniz Sage Brezilya Cerrado filtre kahve tavsiyemizdir.

Satın Alacağınız Çekirdeklerin Tadım Notaları:

Filtre Kahvenizi içerken aldığınız tatlar o kahve çekirdeğinin tadım notalarıdır.Çekirdek kahvelerde Tadım notalarının yelpazesi çok geniştir. Bu konuda en iyi bilgiyi herkesin yaygın olarak kullandığı tat profil çarkını inceleyerek bulabilirsiniz. Kahve çiftlikleri ve eksperleri tadım yapmaya uygun biçimde demlenen kahve çekirdeklerini inceleyip tat profil çarkına bakarak kahveden aldıkları tadım notalarını kategorize edip kahvelerini kaydederler.Her kahve çekirdeği yetiştiği ortama,yüksekliğe ve toprağa göre farklı tadım notalarına sahip olur. Bizler de kahve satın alırken damak tadımıza en uygun tadım notalarına sahip kahve çekirdeklerini ararız. Filtre kahve çeşitlerimizin yöresel filtre kahve olarak nitelendirilmesinin sebebi her kahve çekirdeğinin yöresine ait tadım notalarını barındırmasıdır.

 

1 Yorum

  1. Evde Kahve Demleme Rehberi - Sage

    Aralık 02, 2021

    […] farklı kriteri incelemeniz gerekir. Bu kriterlerin ayrıntılı anlatımlarını incelemek için kahve satın alırken dikkat edilmesi gereken faktörler yazımızdan […]

Yorum Gönder

Tüm Ürünlerde Ücretsiz Kargo Kampanyası!
This is default text for notification bar