Alışveriş Sepeti

Sepetinizde ürün bulunmuyor.

Üste Çık
Hakkımızda

Evde Kahve Demleme Rehberi

Evinizde kahve demlerken kahvenizden beklediğiniz tadı yakalayabilmeniz için dikkat etmeniz gereken unsurları sizler için derledik. Yapacağınız demleme için en uygun kahve çekirdeğinin seçiminden kahve çekirdeklerinin öğütümüne ve kullanmanız gereken suyun kalitesine kadar her ayrıntıyı bu yazımızda bulabilirsiniz.

Sizin İçin En Doğru Kahve Çekirdeğini Bulun

Doğru kahve çekirdeğini bulmak yapacağınız demlemeden alacağınız keyif için en önemli unsurdur.Sonuç olarak tadını beğenmediğiniz bir kahveden keyif alamazsınız değil mi? Kullanacağınız kahve çekirdeğini belirlemede asidite, gövde ve tadım notaları olmak üzere üç farklı kriteri incelemeniz gerekir. Bu kriterlerin ayrıntılı anlatımlarını incelemek için kahve satın alırken dikkat edilmesi gereken faktörler yazımızdan faydalanabilirsiniz.

Çekirdek Kahvenizin Öğütümüne Dikkat Edin

Neredeyse her kahve demleme ekipmanı için kahve çekirdeklerinizi farklı boyutlarda öğütmeniz gerekir. Örnek vermek gerekirse french press kullanacaksınız kahve çekirdekleriniz iri öğütülmüş olmalıdır. Aksi takdirde ince öğütülmüş kahve çekirdekleriniz french press gözeneklerinden geçecek ve kahve keyfinizi olumsuz etkileyecektir.

Çekirdek Kahvenizin Kavrum Zamanı Ve Tazeliğine Dikkat Edin

Kahve çekirdekleri kavrulduktan sonra en iyi tüketim süresi iki gün sonrasıdır. Tavsiyemiz kahvenizi çekirdek halde almanız ve demlemeye başlamadan hemen önce öğütmenizdir fakat kahvenizi öğütülmüş halde satın almanız durumunda da iyi bir muhafazayla yaklaşık bir aya kadar yine de keyif verecektir. Sonrasında kahve çekirdekleriniz içerisindeki tat profillerini yavaş yavaş kaybetmeye başlayacaktır.

Kullandığınız Kahve Çekirdeklerini Ve Suyu Tartın

Yaptığınız her demlemede kullandığınız suyu ve kahveyi tartmak bir sonraki demlemenizi daha iyi yapmanız için her zaman yardımcı olacaktır. Biz kahvelerimizde genel olarak 1gr çekirdek kahve x 20ml su oranını tavsiye ederiz fakat herkesin damak tadı farklıdır ve kahve demlerken kullandığınız kahve çekirdeklerini ve suyu tartmak bu açıdan demlemenizin size özel olmasını sağlar.

Kullandığınız Suyun Kalitesine Dikkat Edin

Evinizde,ofisinizde veya herhangi bir yerde kahve demlerken mümkün olduğunca kaynar su kullanmamaya özen gösterin. Kaynar su kahvenizin yanmasına sebep olacaktır. Su kaynadıktan sonra 1-2dk dinlenmeye bırakıp demlemeye başlamak yeterli olacaktır. Demlemenizde kullandığınız suyun kalitesi de ayrıca çok önemlidir. Mümkün olduğunca içme suyu kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

Yorum Gönder

Tüm Ürünlerde Ücretsiz Kargo Kampanyası!
This is default text for notification bar